The University of Notre Dame is a proud partner of the Stamps Scholars Program, which awards multi-year tuition scholarships with additional enrichment funds for students to use toward their academic and professional development. Established in 2013, the Notre Dame Stamps Scholars Program attracts exceptional students who exemplify leadership, service, scholarship, innovation, and character. The Notre Dame Stamps Scholars are part of a larger Stamps network of more than 1,500 current and graduate scholars around the world.
Benefits
Notre Dame Stamps Scholars receive one of the most generous scholarship packages at the University of Notre Dame, including:
- An annual scholarship that covers tuition and fees as well as the estimated cost of books, personal expenses, and transportation for up to four years (or five years for a student in the School of Architecture) of study as a full-time undergraduate student at the University
- A $12,000 enrichment fund for expenses including, but not limited to, Outward Bound, study abroad, unpaid internships and research, leadership training, conference fees, and travel
- Faculty advising, intentional intellectual engagement, special lectures and events, and peer support and interaction as part of a community of exceptional leaders in the Notre Dame Scholars' Program
Selection
About the Stamps Scholars Program
Meet Our Scholars
Class of 2025
Dagny Brand
Honolulu, HI
Finance and Engineering
Sisy Chen
Chicago, IL
Neuroscience and ACMS
Samuel Coffman
Muncie, IN
Economics
Elizabeth Eggemeier
Menlo Park, CA
Romance Languages and Literatures
Luke Horwath
Barrington, IL
Mechanical Engineering
Charlotte Isabella Leak
Manila, Philippines
Political Science
Margaret Mathis
St. Louis, MO
Classics
Margot Neligan
Charlotte, NC
Finance
Anna Teerlinck
Neenah, WI
Economics
Class of 2024
Luke Braby
Wildwood, MO
Mechanical Engineering
Catharina Brunner Lopez
Johannesburg, South Africa
Business Analytics and Global Affairs
Meng Chen
Nanjing, China
Economics
Michael Chou
Louisville, KY
Science PreProfessional
Mary Massman
Kansas City, MO
Business Analytics
Cecilia O'Brien
Dallas, TX
Neuroscience and Behavior
Julia Ruelle
Wayzata, MN
Neuroscience and Behavior
Allison Splitstone
Elmhurst, IL
Finance
Class of 2023
Sarah Bohling
Brookfield, CT
Biochemistry
Madeline Foley
New York, NY
Anthropology
Lauren Fricker
Copley, OH
Science-Business
Marie Gerges
Pittsburgh, PA
Physics in Medicine
Claire Mahoney
Eagle River, AK
Neuroscience and Behavior
Class of 2022
Jason Brown
Westerville, OH
Computer Science
Eunseo (Stella) Cho
Arcadia, CA
Neuroscience and Behavior, B.S.
Jonathan (John) Couri
Peoria, IL
Biological Sciences
Robert Frei
St. Louis, MO
Mechanical Engineering
Jamie Harkin
Derry, Ireland
Physics
Genesee Kortick
Somers, NY
Environmental Science
Alexandra Mauritsen
Artesia, NM
Chemical Engineering
Devin McCarthy
Glastonbury, CT
Political Science
Gabriel Ramos
Covington Township, PA
Anthropology
Greta Rauch
Downers Grove, IL
Computer Science
Nandini Sadagopan
Darien, IL
Aerospace Engineering
Alice Sullivan
Swampscott, MA
Mathematics
Class of 2021
Andrew Biondo
Troy, MI
Classics
Aidan Crowley
Yorba Linda, CA
Neuroscience and Behavior
Rachel Duffy
Aurora, Ontario
Mechanical Engineering
Noah Helm
Geneva, IL
Psychology
Laura Hernandez
Newton Center, MA
Sociology
Madeline Owen
Columbus, OH
Neuroscience and Behavior
Sara Rani Reddy
Cincinnati, OH
Chemistry
Sophie Rodriguez
Scottsdale, AZ
Chemical Engineering
Nicholas Townley
New Rochelle, NY
Finance
Class of 2020
Trevor Canty
Billings, MT
Honors Spanish
Susanna Cohen
Poughquag, NY
Architecture
James Drysdale
Saint Albans, MO
Chemistry
Christopher Foley
Glenco, MO
Computer Science
Katie Hieatt
Cordova, TN
International Economics; Romance Languages & Literature
David Korzeniowski
Sudbury, MA
Film, Television & Theatre
Yanting Luo
Shanghai, China
Biological Sciences
Love Osunnuga
Granger, IN
Biological Sciences
Rasika Sant
St. Louis, MO
Mendoza College of Business
Grace Schippers
Olathe, KS
Mechanical Engineering
Brendan Woods
Rockaway Park, NY
Civil Engineering
Christina Zoldak
Peabody, MA
Civil Engineering
Class of 2019
Mateo Garcia-Novelli
Racine, WI
Economics
Andrew Nemecek
Eden Prairie, MN
Computer Engineering
Lan Zhou
Nanjing, China
Applied Computational Mathematics and Statistics
Class of 2018
Jenna Galuska
Park Ridge, IL
Mathematics
Soren Kyhl
Johnston, IA
Chemical Engineering
Katherine Portman
Downers Grove, IL
Anthropology
Luke Shanahan
Victor, NY
Mathematics
Maria Vigil
Albuquerque, NM
Music
Kevin Yokum
New Orleans, LA
Electrical Engineering
Class of 2017
Mary Driewer
Lincoln, NE
Information Technology Management
Kevin Riehm
Stillwater, MN
Computer Science
Andrea Ringer
Canton, MI
International Economics
Ryan Schools
Olathe, KS
Chemical Engineering
Nicholas Tucker
Moorpark, CA
Neuroscience and Behavior
Joseph Vitt
Minneapolis, MN
Political Science